Padlófűtés
Padlófűtés kiépítéséhez minden egy helyen: padlófűtés cső, rendszerlemezek akár szigeteléssel is, osztók áramlásmérővel vagy anélkül, falba építhető és falon kívüli osztószekrények, rögzítéshez szükséges anyagok, szabályozástechnika.
Padlófűtés cső
A padlófűtéscső különböző átmérőjű műanyag csöveket takar. Létezik belőle három és ötrétegű variáció is. Az ötrétegű padlófűtéscsövek előnye, hogy az oxigéndiffúzió elleni védelmet biztosító EVOH réteget kívülről még egy műanyagréteg védi. Ennek köszönhetően a padlófűtéscsövek lefektetésekor kisebb eséllyel sérül meg az EVOH réteg. A Szerelvény.com webáruházban különböző gyártók termékeiből válogathat különböző csőátmérőkben. Attól függően, hogy az ország mely részén lakunk vagy kivel dolgoztatunk, a szakemberek különböző átmérőket részesítenek előnyben. A leggyakoribb méret a 16-os padlófűtés cső és a 20x2-es padlófűtés cső, de van ahol a 17-es vagy 18-as átmérőt is használják. Arra azonban különösen figyeljünk oda, hogy oxigéndiffúzió mentes padlófűtéscsövet használjunk!
Padlófűtés rendszerlemez
A padlófűtés rendszerlemezek - más néven padlófűtés tálca vagy pogácsás lemez - között találhatunk kemény műanyag lemezeket vagy EPS-ből, illetve XPS-ből készített pogácsás rendszerlemezeket is. Az előbbi lemezeket forgalmazzuk Szerelvény.com áruházunkban, míg utóbbira jó példa az austrotherm padlófűtés rendszerlemez. Ezek a rendszerlemezek megkönnyítik és nagyban fel is gyorsítják a szakemberek munkáját, ezáltal a kivitelezés összköltségei lejjebb szoríthatók általuk. Kivétel nélkül mindegyik lemez könnyedén egymásban illeszthető legyen szó akár hőszigeteléssel ellátott vagy hőszigetelés nélküli rendszerlemezekről.
Padlófűtés osztó gyűjtő
Mint a nevében is benne van a padlófűtés osztó gyűjtő feladata az előre menő melegvíz szétosztása a körök között és a visszatérő hidegvíz összegyűjtése az egyes körökből. Léteznek áramlásmérős, szelepes és szelep nélküli változatok is. Napjainkban a leggyakrabban használtak a tachométeres változatok. A padlófűtés áramlásmérőinek beállítása során szabályozhatjuk, hogy hány liter víz folyjon át a különböző hosszúságú csővezetékeken.
Hány méter cső kell a padlófűtéshez?
A helyes válasz az "attól függ". Attól függ, hogy:
- hány négyzetmétert szeretnék padlófűtéssel ellátni
- mekkora az adott helyiség hővesztesége
- mi az adott helyiség funkciója
Így az, hogy mennyi cső kell padlófűtéshez nehezen határozható meg pontosan és főleg látatlanban. Ökölszabály szerint a padlófűtés cső számítás a következő formulát követi: helyiség mérete négyzetméterben szorozva tízzel (10-es osztásközt feltételezve). Sajnos még senki nem találta fel a tűpontos padlófűtés cső kalkulátort, így annak, illetve megfelelő épületgépész tervező hiányában az előbbi képletre tudunk hagyatkozni.
Mi a megfelelő padlófűtés rétegrend?
A megfelelő padlófűtés rétegrend a Szerelvény.com állandó kivitelező partnerei között a gyors és hatékony munkavégzést szem előtt tartva az alábbiak szerint alakul:
- szerelőbeton
- lépésálló EPS lemezek (hőszigetelt rendszerlemezzel akár kiváltható) - ebben a rétegben vihetjük a víz- és fűtésvezetékeket, sőt akár az áramot is.
- padlófűtés rendszerlemez és ötrétegű oxigéndiffúzió mentes padlófűtés cső
- esztrich beton és felette a hideg vagy meleg burkolat
Egy klasszikus padlófűtés rétegrend a hőszigetelés vastagságától függően 10-15 centiméterben férhet el. Ahol nincs ennyi hely, ott ajánljuk a vékony rétegrendű rendszerlemezek és a 10mm-es padlófűtéscsövek használatát, mint például a minitec rendszer.
Na de tudunk e melegvizes padlófűtést utólag beszerelni?
A válasz röviden igen, méghozzá a vékony rétegrendű rendszerlemezek és a 10mm-es padlófűtéscsövek használatával. Itt egyetlen dologra kell kiemelten figyelni. A vékony padlófűtéscső miatt az egyes körök hossza nem lehet több, mint 50 méter. Ez igaz mind a Wall, mind az uponor minitec csövek esetén.
Miért jó a padlófűtés és milyen előnyei vagy hátrányai vannak?
A padlófűtés az otthonok egyre népszerűbb fűtési megoldása, mivel számos előnnyel jár. A padlófűtés alapvetően a padló alatt található csövek segítségével melegíti fel a helyiséget. Az ilyen típusú fűtés előnyei között szerepel a hatékonyabb hőeloszlás, a melegebb és kényelmesebb otthon, valamint a takarékosság.
A padlófűtés hatékonyabban osztja el a meleget a helyiségben, mivel a meleg a padlóról fokozatosan áramlik fel a szobába. Ez azt jelenti, hogy az összes helyiség melegebb lesz, és a hőmérséklet eloszlása kiegyensúlyozottabb lesz. A padlófűtés különösen kényelmes megoldás hideg időjárás esetén, mivel a padlón állva is kellemes melegséget érzünk. A padlófűtésnek szoros értelemben nincsenek egészségügyi hátrányai, az esetlegesen nagyobb porképződési hajlandóságot rendszeresebb porszívózással és felmosással tudjuk kezelni.
A padlófűtés energiatakarékos megoldás, mivel alacsonyabb hőmérsékleten is képes hatékonyan fűteni. A padlófűtés vízhőfoka jellemzően a 20-43 fokos tartományba esik. Ez a fűtési rendszer csökkenti a fűtésszámlákat, mivel kevesebb energia szükséges a helyiség melegítéséhez. A padlófűtés gazdaságosabb is lehet, mivel a hőmérsékletet termosztát szabályozza, és csökkenti a felesleges energiafelhasználást. Az elektromos padlófűtés hátrányaival szemben a melegvizes padlófűtés alkalmazásánál kevés kompromisszumot kell kötni, ami szerencsére nem a komfort rovására megy, szemben az elektromossal.
A padlófűtés különösen előnyös azoknak az otthonoknak, amelyek padlóburkolata nem tartalmaz szőnyeget, mivel a szőnyeg akadályozhatja a hő eloszlását. A padlófűtés rugalmas megoldás, amely bármilyen padlóburkolat esetén hatékonyan működik.
A padlófűtés megvásárlása előtt fontos, hogy megfelelően felkészüljünk. Webáruházunkban biztos, hogy megtalálja a legjobb lehetőségeket az otthona számára.